Doprava

Pokud jste se rozhodli pro leteckou přepravu, doporučujme dorazit na letiště včas, abyste byli odbaveni mezi prvními a mohli si tak popřípadě vybrat místa k sezení. Ve snaze vyhnout se dlouhodobému pobytu na letišti přichází někdy rodiny s dětmi na poslední chvíli, ale pak se  může stát, že už nebudou volné sedačky vedle sebe nebo místa u okýnek, která děti milují. Navíc rodiny s dětmi jsou při nástupu do letadla zpravidla odbavovány přednostně. Nemusíte se tak bát, že budete se svými dětmi čekat v dlouhých frontách.

Plánujte případné očkování tak, abyste necestovali krátce po něm, nelétejte s nemocnými dětmi. Obecně se nedoporučuje cestovat s dítětem do tří měsíců. Čím menší dítě, tím by měla být cesta letadlem i transfer do pobytového místa kratší.

Malí cestovatelé bývají většinou nervózní z velkého množství lidí na letišti, je dobré proto mít vždy u sebe něco dobrého – žvýkačky, bonbonky, lahvičku s džusem apod. Během vzletu a přistávání letadla nabídněte dítěti pití z lahvičky. Pokud se vytváří sliny a dítěte více polyká, netrpí tolik zaléháním uší.


Vezměte s sebou dítěti do letadla bezpečné hračky, nejlépe plyšové, nic křehkého, špičatého nebo těžkého. Starší děti se mohou, vyjma doby vzletu a přistávání, zabavit svými elektronickými hrami.

Myslete na vhodné oblečení. Děti by se měly cítit pohodlně, ale někdy může být v kabině letadla chladno. Proto vezměte dítěti i lehkou přikrývku a teplejší ponožky, pro případ většího chladu, eventuálně i tričko na převlečení, kdyby se během spánku zpotilo.

Děti by měly být po celou dobu připoutány a sedět u okénka nebo uprostřed trojsedadla. Na místě směrem do uličky jim hrozí úraz třeba při projíždějícím vozíku s občerstvením. Nikdy nenechávejte děti bez dozoru pobíhat v uličce.

Při cestování s miminky je samozřejmostí láhev s vhodným nápojem, jednorázové pleny a další hygienické potřeby. Dítě do dvou let neplatí za letenku, ale také nemá nárok na místo. Pokud je letadlo plně obsazené, počítejte s tím, že ho budete mít na klíně. V některých typech letadel lze pro děti s váhou do 6 kg objednat baby basket. Rodiče sedí v první řadě a před nimi se umístí malá plátěná postýlka. Poskytnutí této služby si ověřte při rezervaci zájezdu. Dětské kočárky jsou přepravovány bezplatně.

Chcete-li se vyhnout standardním odbavovacím procesům a strávit čas před letem v klidu se svou rodinou nebo v soukromí doporučujeme zajištění letištního salónku.

Občerstvení pro děti na palubě

Během letu mohou vaše děti dostat speciální občerstvení, tzv. baby meal nebo child meal. Dětské jídlo je třeba objednat předem, tzn. při rezervaci letenky. V letadle je zároveň možné pro dítě ohřát jeho vlastní stravu v kojenecké lahvi.